Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Fugowanie i folia kubełkowa

Blog:  dawidk89
Data dodania: 2018-10-25
wyślij wiadomość

Mimo, że styropian jest frezowany (układa się go na zakładkę) to uzupełniłem pianą PUR wszystkie szczeliny które powstały między płytami, przy ławie fundamentowej, a także od góry między styropianem, a bloczkami betonowymi. Dzięki temu zabiegowi będziemy mieli pewność, że nasze ocieplenie jest pełne i zniwelujemy mostki termiczne powstałe w szczelinach :)

Oczywiście cały nadmiar piany został wycięty ostrym nożykiem, ważne jest żeby nadmiar wyciąć, a nie zrywać, bo wtedy możemy wyszarpać całą pianę ze szczeliny i cała praca pójdzie na marne. Jeżeli ktoś na styropian chce nałożyć siatkę na kleju trzeba by delikatnie przeszlifować łączenia płyt, aby uzyskać równą powierzchnię. My będziemy kłaść już tylko folię kubełkową, więc takie w miarę dokładne wycięcie piany jest wystarczające.

Pierwsza rolka folii założona:

Folię mocowaliśmy do styropianu przy pomocy takich gwoździ do folii kubełkowej:

Są w porządku, jeżeli użyje się dużej ilości. Ja kupiłem 100 sztuk (za 19 zł), żeby złapać folię przy górze, a dół od razu obsypaliśmy ziemią i mimo to wiatr wyrwał kilka sztuk, a w niektórych miejscach trzeba było poprawić mocowanie folii. Ostatecznie użyłem zwykłych gwoździ znalezionych gdzieś w domu. Wniosek jest prosty - zwykłe gwoździe wychodzą troszkę taniej i sprawdzają się lepiej.

Ostateczny efekt układania folii kubełkowej:

Fundamenty z zewnątrz obsypał nam Julii brat Rafał, który pożyczył traktor od znajomego:

Dzięki temu pozbyliśmy się też górek piasku które zalegały za naszym "domem" i na działce zrobiło się ładnie pusto.

Pozdrawiamy J&D



Ocieplanko :D

Blog:  dawidk89
Data dodania: 2018-10-23
wyślij wiadomość

Powoli idziemy do przodu, dysperbent wyschnął, więc najwyższy czas przykleić styropian. Jak już pisaliśmy będzie to Termoorganika termonium fundament EPS 100 o współczynniku lambda 0,031 i grubości 18 cm. Do klejenia użyliśmy pianokleju. Praca szła całkiem szybko, ale nie obyło się bez nerwów :/ Od początku nasz pistolet do piany nie do końca był w pełni sprawny i piana minimalnie się wydostawała mimo zamkniętej dyszy, aż w końcu w najgorszym momencie, kiedy zaczynało się robić ciemno, a do skończenia ściany zostało przykleić 3 płyty, pistolet przestał działać! Żeby tego było mało, kiedy chciałem odkręcić puszkę kleju i wkręcić czyścik, żeby umyć pistolet, okazało się, że odkręcając puszkę odkręciłem ją z całym gniazdem z pistoletu, co poskutkowało "wypluciem" prawie 3/4 puszki kleju na trawę. Grrr! Nie dość, że robota nie skończona, to jeszcze trzeba było dokupić nowy klej i nowy pistolet.

Tak, to był kolejny moment załamania, kiedy przekonałem się, ze prawo Murphy'ego działa i stwierdziłem, że to nie ma sensu, Ja się do tego nie nadaję i poddaję się, nie buduje dalej, zapłacę, ale niech ktoś mi to skończy. Nie pierwszy i pewnie nie ostatni raz.

Na szczęście przespałem się z tym wszystkim, nerwy opadły i następnego dnia od samego rana szybkie zakupy i dalszy ciąg walki ze styropianem. Nowy pistolet sprawdził się idealnie. Robota ruszyła, a ja uparłem się, że wbrew opinii wszystkich wokół dzisiaj skończę. Po pracy Julia przywiozła mi obiadek, krótka przerwa i ruszyliśmy dalej we dwójkę. Ostatnią docinkę robiliśmy już przy latarce, ale udało się wszystko skończyć! :D

Oto efekt:

Tutaj przygotowane przepusty na zasilanie i jeden przepust rezerwowy, bo nigdy nie wiadomo co jeszcze wymyślimy:

Pozdrawiamy J&D


7Komentarze
Data dodania: 2018-10-23 10:03:25
Oooo nie możesz tracić nadziei :) każdy z budujących powie Ci, że w ciągu całej budowy sto razy tracił nadzieje ;) czy to budował sam czy z ekipą, łatwo nie jest :) ale na sam koniec i tak przypuszczam, że wszyscy wspominają to, jako super miły czas! :) także uszy do góry! Sił w kieszenie i do dzieła! Dasz rade! :) My cały dom, budowaliśmy sami bez ekipy i daliśmy radę w niespełna półtora roku :) Będzie dobrze!
odpowiedz
Data dodania: 2018-10-23 12:20:30
Nie da się ukryć, że jak już jednak się skończy to satysfakcja jest ogromna :) No to mieliście MEGA tempo :O My walczymy od czerwca i dopiero zalewamy w tym tygodniu chudziaka i tak zostawiamy wszystko na zimę, a wiosną ruszamy dalej.
odpowiedz
Odpowiedź do naszpoliklet
morgun  
Data dodania: 2018-10-23 10:36:15
konkretne ocieplenie. u nas 10cm styroduru.
odpowiedz
Data dodania: 2018-10-23 12:23:30
Mnie osobiście niższa nasiąkliwość styroduru nie przekonała, przy naszym piaszczystym, przepuszczającym terenie byłby to daremny wydatek, za to dopłaciliśmy do niższej lambdy, a czy lambda i grubość nie będzie przesada? Cóż... :D
odpowiedz
Odpowiedź do morgun
morgun  
Data dodania: 2018-10-23 14:11:43
Ja też na piaskach się buduję. Styrodur dlatego, że twardszy i bardziej odporny na zgniatanie, wodę itd, trudniejszy do rozkruszenia przez ewentualną zwierzynę. Jak się da grubszy styropian to zawsze będzie lepiej, to fakt :)
odpowiedz
Odpowiedź do dawidk89
Data dodania: 2018-10-23 14:52:49
Przez wlasna nieuwage uszkodzilismy kawalek styropianu przy zasypywaniu fundamentow, kto wie, styrodur moze by przezyl...
odpowiedz
Odpowiedź do morgun
maleksandra
Data dodania: 2018-10-25 10:23:34
My też na tym etapie!
Serdecznie gratuluję!!!!Szczerze muszę pochwalić publicznie mojego męża, który też sam wykonał takie ocieplenie u nas i kończył dziś w nocy! Wygląda super!Widzę u Was fantastyczną robotę! Brawo i trzymam kciuki za kolejne prace:)
odpowiedz

Mały off-topic: Pierwsze uprawy na działce :O

Blog:  dawidk89
Data dodania: 2018-10-21
wyślij wiadomość

Nie planowaliśmy robić ogródka, a już tym bardziej na takim etapie budowy :P  a tutaj niespodzianka. Podczas pomocy przy zwijaniu przewodów, moja Mama (ogrodnik z zawodu i zamiłowania) z daleka zauważyła, że na jednej z górek czarnej ziemi, która powstała podczas ściągania warstwy humusu pojawiły się.... pomidory! Nie mamy pojęcia skąd mogły się wziąć u nas nasionka, ale wyrosły na przełomie września i października, a nawet wydały owoce :D 

Pozdrawiamy J&D


4Komentarze
fidulec  
Data dodania: 2018-10-21 11:58:13
Hahaha, to będzie pomidorowa 😂
odpowiedz
Data dodania: 2018-10-21 23:09:30
Oj chyba nie, bo czerwone to one sie raczej juz nie zrobia ;)
odpowiedz
Odpowiedź do fidulec
fidulec  
Data dodania: 2018-10-22 08:09:57
No to jak zielone, to będzie ogórkowa 😂
odpowiedz
Odpowiedź do dawidk89
Data dodania: 2018-10-23 14:47:53
Wow 😁 ale fajnie, pozostaje mi czekać że może kiedyś i u mnie ogródek sam się zrobi, na cuda trzeba chwilę poczekać 😁
odpowiedz

Zrobiło się czarno...

Blog:  dawidk89
Data dodania: 2018-10-21
wyślij wiadomość

Trzpienie wyschły, przepusty na prąd i kanalizację zrobione, pogoda dopisuje więc zaczęliśmy nakładać izolację przeciwwilgociową. Użyliśmy do tego dysperbentu. W pierwszej kolejności rozcieńczony z wodą w stosunku 1:1 żeby zagruntować mury. Oczywiście przed nakładaniem pierwszej i każdej kolejnej warstwy ściany zostały dokładnie zamiecione i wydmuchane, aby pozbyć się kurzu i pyłu.

Według zaleceń producenta każda warstwa powinna schnąć 12 godzin, więc po 3 dniach mieliśmy już pomalowane 3 warstwy (gruntująca - ta rozcieńczona i dwie nierozcieńczone). W sumie zużyliśmy 14 wiaderek po 10 kg.

W międzyczasie przyjechał styropian :D Zdecydowaliśmy się na Termoorganikę Termonium Fundament EPS 100 grafitowy o lambdzie 0,031 i jak w projekcie 18cm grubości. Zastanawialiśmy się czy to nie przesadna grubość, ale skoro ktos tak to zaprojektował to tak zostawiliśmy, a jak to mówią "od przybytku głowa nie boli" ;)

 

Pozdrawiamy J&D


Szalunki trzpieni zdjęte

Blog:  dawidk89
Data dodania: 2018-10-16
wyślij wiadomość

po 4 dniach zdemontowaliśmy szalunki trzpieni. Wszystko poszło zgodnie z planem, a rurki PCV sprawdziły się idealnie, nie było najmniejszych problemów, żeby odzyskać szpilki, a trzpienie prezentują się tak:

na zdjęciu znowu załapał się Mateusz, który ambitnie dba o to aby na budowie zawsze panował ład i porządek :D

Teraz trzpienie zostawiamy do wyschnięcia, a przed nakładaniem izolacji pionowej rurki po szpilkach zostaną wypełnione pianą PUR.

Pozdrawiamy J&D


3Komentarze
Data dodania: 2018-10-16 23:26:58
Nie jest zachowana ciągłość izolacji. Pod trzpieniami też powinna być papa. Duży błąd który trzeba rozwiązać przy wznoszeniu ścian nad stanem zero. Pozdrawiam
odpowiedz
Data dodania: 2018-10-17 07:06:58
Też miałem dylemat czy dawać czy nie, ale większość forow, 3 wykonawców z jakimi rozmawiałem, kierownik budowy (projektant który mi robił projekt) i mój kierownik budowy stwierdzili żeby nie dawać pod trzpienie izolacji, więc zaufałem i nie dałem. Tak to już jest z ta budowlanką, że w wielu tematach ile fachowców tyle opinii i człowiek nigdy nie wie co dobrze zrobi.
odpowiedz
Odpowiedź do piotrekmich133
tp  
Data dodania: 2018-10-17 07:32:24
Oczywiście że Projektant i Kierownik mieli rację, należy zachować ciągłość betonu. W przypadku ścian fundamentowych domów to pal licho, siły małe - zginanie niewielkie a zbrojenie jak przekoroduje to chałupa się nie zawali, ale kiedyś miałem sytuację że na 3 metrowych słupach "fachowcy" zamiast zgroszkować beton zaizolowali go na przerwie roboczej:) 2 tygodnie kucia. Zaciągnąć boki, nie będzie podciągać. Bez ciągłości na przerwie roboczej te trzpienie nie miałyby żadnego sensu.
odpowiedz
Odpowiedź do dawidk89
dawidk89
ranga - mojabudowa.pl stały bywalec
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 59930
Komentarzy: 45
Obserwują: 14
On-line: 9
Wpisów: 36 Galeria zdjęć: 377
Projekt VERONA (DCB124)
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy bez poddasza bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Jemielnica
ETAP BUDOWY - VII - Wykończenia
ARCHIWUM WPISÓW
2020 kwiecień
2019 wrzesień
2019 czerwiec
2019 maj
2019 marzec
2018 listopad
2018 październik
2018 wrzesień
2018 sierpień
2018 lipiec

OBECNIE NA BLOGU
4 niezalogowanych użytkowników